Aucuba japonica

Japoninė aukuba

Atsparumas šalčiui : USDA zonos 6-7 (pagal šaltinius vidutiniškai gali apkęsti iki -20°C, margalapės veislės yra jautresnės šalčiams)

 

Tai dvinamiai lėtokai augantys visžaliai krūmai iš pietinių Japonijos salų, bet itin plačiai auginami ir Vakarų Europos šalyse. Kartais ji dar pavadinama japonišku lauru, nors iš tiesų su juo visai nesusijusi. Rūšinis augalas pasižymi vienspalviais žaliais lapais, bet yra nemažai dekoratyvinių formų, kurios skiriasi lapų margumu. Margalapės formos auginamos dažniau už rūšinius augalus. Labiau žinoma kaip vazoninius augalas, kurį vasarai galima išnešti į lauką, o žiemoti gali vėsiame kambaryje. Yra bandymų auginti atvirame grunte ir Lietuvoje. Apie 2- jų A. japonica veslių ( „Rozannie“ ir „Crotonifolia“) bandymą auginti Lietuvoje rašo puslapyje SodoGeles  – http://www.sodogeles.lt/japonine-aukuba-aucuba-japonica/:

“Prieš keletą metų (2008-ųjų vasarą) nusprendžiau pasodinti veislę „Rozannie“ lauke – patikrinti ar teorinis faktas, kad aukubos gali žiemoti lauke yra tikrovė. Negaliu sakyti, kad sėkmė buvo stulbinanti, bet rezultatai labiau pradžiugino nei nuvylė. Rudenį į lauką perkėliau iki tol vazone augintą „Crotonfolia“. „Rozannie“ buvo pasodinta tarp kitų žemaūgių krūmų saulėtoje vietoje, o „Crotonifolia“ – tarp aukštesnių augalų. Abi buvo prilenktos prie žemės ir degtos eglišakiais. Pirmąją žiemą ištvėrė gana sėkmingai – neteko tik kelių lapų. Vėliau abi aukubas perkėliau į dalinai pavėsingą vietą. Nežinau ar atsigavo po itin šaltos 2010-2011 m.m. žiemos, nes pavasarį abi atrodė liūdnai – visi lapai nurudavę”.

Dar viena ataskaita apie aukubų auginimą Lietuvoje pateikia Ūkininko patarėjas http://ukininkopatarejas.lt/aukuba-ir-gunera-isbandytos-lietuvoje/:

” Šis augalas tikrai nusipelno vietos mūsų soduose. Prižiūrėti teks daugiausia tik rudenį, kai ruošiamas žiemoti. Sodintinos šalia vandens telkinių, greta kitų vienspalvių augalų. Gražiai atrodo šalia kitų visžalių didžialapių panašaus aukščio augalų – lauravyšnių, ypač rododendrų, bet taip pat tiktų derinti ir su mažesniais – viržiais bei kitais kiliminiais visžaliais augalais. Taip galima suformuoti 8–9 mėnesius žaliuojančią augalų grupę, į kurią pažiūrėjus lapkričio (ar kaip šiais metais ir sausio) saulėtą dieną gali sutrikti dėl metų laikų.  Jai patinka derlinga, vidutinio drėgnumo ir įvairaus rūgštumo (pH nuo 4,5 iki 8) žemė, pusiau pavėsinga vieta. Žiemai aplink augalą reikia prismaigstyti tvirtų pagalių ir užėjus šalčiui apsukti agroplėvele bei kita šilumą sulaikančia ir vėjo nepraleidžiančia medžiaga, šaknis būtina mulčiuoti. Vieno augalo, be atramos, apsukti izoliacine medžiaga nepatartina, nes sušalęs tampa trapus ir nuo sniego svorio gali sulūžti”

Aš bandau auginti margalapę formą „Crotonifolia“ Klaipėdoje nuo 2014 metų. Ateinanti žiema parodys ….